Сучасне становлення експертної служби розпочалося в післявоєнний період, коли перші випускники Вищих офіцерських шкіл МВС СРСР були направлені в ОВС України.

Один з перших криміналістів повоєнного періоду на території області був Шульга Микола Миколайович. Свій трудовий шлях він розпочав у 1945 році, коли під час проходження армійської служби в лавах Радянської армії був направлений до м. Термез для проходження навчання у другому Ташкентському піхотному училищі.

У 1946 році Шульга М. М. вступає до Московської вищої офіцерської школи МВС СРСР на факультет по підготовці експертів – криміналістів, який у подальшому він закінчив з особливою відзнакою. По закінченню даного навчального закладу йому відразу було запропоновано посаду начальника науково – технічного відділення Миколаївської області, яку він займає з 1948 року. На той час штат експертного відділення Миколаївської області складався із двох осіб: кваліфікований експерт –криміналіст-Шульга Микола Миколайович та спеціаліст - фотограф – Кричевский Михайло Борисович. Разом із начальником карного розшуку Миколаївської області Односумовим П.А. спеціалісти експертного відділення здійснювали огляди всіх резонансних злочинів, які були скоєнні на території області.

У 1958 році на стажування до експертного відділення прийшла випускниця Московського Державного університету Зайцева Олександра Федорівна, яка оволодівши системою знань про закономірності формування, функціонування та зміни письмово-рухового комплексу навичок, згодом, під керівництвом Шульги М.М., почала проводити почеркознавчі дослідження.

У 1960 році Шульзі М.М. було запропоновано посаду начальника науково – технічного експертного відділення Ворошиловградськоїобласті. Через рік міністерським наказом Шульга М.М. був направлений до м. Одеси, отримавши призначення на посаду начальника експертної служби Одеської області, яку він обіймав до 1984року.

На сьогоднішній день Шульга Микола Миколайович, маючи звання професора, займається викладацькою діяльністю в Одеському державному університеті ім. І.Мечнікова продовжує передавати свій досвід молодому поколінню, є автором багатьох наукових робіт, статей, підручників.

Побудова експертно-криміналістичних підрозділів постійно змінювалась, починаючи з науково-технічного відділення при оперативному відділі Управління міліції МВС України (1945-1948 рр.). Згодом створений самостійний науково-технічний відділ (1956-1969 рр.), а у листопаді 1981 р. - Експертно-криміналістичне управління з відповідними підрозділами в територіальних органах, яке надалі перетворилося в науково-дослідний експертно-криміналістичний центр (1999 р.).

voroncov Важливу роль у своєчасному розкритті злочинів відігравали працівники експертно-криміналістичного напрямку. На початку 1960-х рр. науково-технічну групу Управління по охороні громадського порядку Миколаївського облвиконкому очолював А.І.Чурсін, під проводом якого працювали Ігор Вікторович Недосєка, А.В.Якубовський. Як пригадував І.В.Недосєка, він розпочав свою діяльність в правоохоронних органах у 1958 р., а в 1962 р. його направили на роботу експертом-криміналістом. Робота була непростою: доводилося часто виїжджати на місця скоєння злочинів у складі оперативної групи. незважаючи на пору року та погодні умови. Він підтверджував, що навантаження експертів-криміналістів було колосальним: щомісяця доводилося виконувати до 30 експертиз, працюючи по 11-12 годин на добу.

У той час у своїй роботі експерти-криміналісти користувалися сучасною технікою, зокрема, мікроскоп „МИС” (для проведення балістичної та інших видів експертиз), УФО (ультрафіолетовий освітлювач), „С-64” (для макрозйомки), УЛАРУС (універсальну лабораторну репродукційну установку зі спеціальними оптичними освітлювачами, котрі дозволяли виконувати фотозйомки у різних режимах освітлення).

Пізніше, коли було утворено відділення оперативної техніки та зв’язку, а його начальником став В.Д.Демченко, там працювали І.В.Недосєка, С.І.Кардонець, вільнонаймані працівники правоохоронних органів А.Ф.Пономаренко, І.А.Сєдова, А.С.Степаненко, Л.М.Винник, технічні працівники Д.Н.Белозьоров, Є.А.Місевич, В.Мазан та ін. Тільки у 1964 р. було вперше застосовано хімічні пастки на місці крадіжки неподалік продовольчого магазинчика у районі Інгульського мосту. Невдовзі було знайдено злодія, котрий ніяк не міг відмиті фарбу на руках.