Дослідження холодної зброї

Дослідженням холодної зброї вирішуються два основних діагностичних питання:

  1. Чи відноситься предмет до холодної зброї?
  2. Яким способом виготовлений даний предмет?

Дану платну послугу замовляють в основному особи, що захоплюються колекціонуванням зброї, рибалки та мисливці, історичні реконструктори, продавці ножів, а також прихильники таких спортивних дисциплін як фехтування, метання ножів або ножовий бій.

Наявність висновку експертного дослідження про те, що виріб (наприклад, ніж або бита) не є холодною зброєю, убезпечує власника від можливих проблем із законом.

Дослідження предметів з метою встановлення належності до холодної зброї згідно з Постановою КМУ №1098 2011 року коштує від 253,26 грн до 1353,6 грн. Конкретна сума розраховується експертом в залежності від складності дослідження.

Згідно методики в окремих випадках дослідження предметів на предмет віднесення їх до холодної зброї потребує в обов’язковому порядку застосування методів дослідження, що можуть привести до повного чи часткового знищення об’єкту або до зміни його властивостей. У таких випадках перед проведенням досліджень експерти НДЕКЦ заздалегідь обговорюють із замовником можливість застосування таких методів досліджень.

Нижче у форматі “питання-відповідь” наводяться відповіді на найбільш поширені питання, що виникають у населення за напрямком криміналістичного дослідження холодної зброї:

Відповідь НДЕКЦ: так. Громадянин може замовити послугу з дослідження ножів, кинджалів та інших предметів з метою встановлення, чи відносяться вони до холодної зброї. Частіш за все такою послугою користуються мисливці, рибалки, колекціонери холодної зброї, а також особи, що мають у володінні предмети, які схожі з холодною зброєю. Також цією послугою користуються приватні підприємці, що здійснюють продаж ножів та виробів, схожих з холодною зброєю, і не хочуть мати проблем з законом.

Для отримання даного виду послуги необхідно звернутися до НДЕКЦ і скористатися допомогою фахівця з даного виду досліджень у правильному складанні заяви на проведення дослідження. До заяви необхідно додати предмет, що буде об’єктом дослідження (ніж, бита та ін.). Після отримання від НДЕКЦ рахунку замовнику необхідно сплатити його, вказавши свій ідентифікаційний номер (РНОКПП), та надати до НДЕКЦ підтверджуючий документ (квитанцію або платіжне доручення). Після завершення дослідження працівники НДЕКЦ інформують замовника про те, коли можна отримати результати (висновок експертного дослідження). Після цього замовник звертається до НДЕКЦ з документом, що засвідчує його особу, і отримує письмовий висновок експертного дослідження та предмет, який був об’єктом дослідження.

Відповідь НДЕКЦ: працівникам дозвільної системи Нацполіції для оформлення колекції холодної зброї необхідно отримати інформацію, чи заявлені Вами об’єкти дійсно відносяться до холодної зброї, тобто чи точно вони підлягають реєстрації. Крім того, при реєстрації такої колекції в особовій справі власника повинні бути фотозображення об’єктів колекції. У зв’язку з цим перед реєстрацією колекції необхідно замовити дослідження об’єктів, що входять до цієї колекції.

У кожному конкретному випадку сума у рахунку буде відрізнятися, залежно від кількості об’єктів, їх однорідності та інших факторів. Дослідження згідно з Постановою КМУ №1098 2011 року буде коштувати від 253,26 грн до 1353,6 грн.

Слід зазначити, що у зв’язку з тим, що дослідження холодної зброї проводиться до офіційної реєстрації колекції, і заявник формально не має ще права на перевезення холодної зброї, то надавати об’єкти на дослідження до НДЕКЦ та отримувати їх після дослідження повинен працівник Нацполіції (дозвільної системи).

Відповідь НДЕКЦ: згідно з методикою дослідження, по-перше, експерт при проведенні досліджень визначає розмірні характеристики об’єкта і порівнює їх з нормативно встановленими методикою. По-друге, визначає призначенність наданого об’єкта для ураження цілі. По-третє, експерт проводить статичні та динамічні випробування, за результатами яких визначає безпечність застосування об’єкту та достатність його уражуючих властивостей.

Відповідь НДЕКЦ: такі випадки зустрічаються доволі часто, оскільки продавці товару з метою збільшення продаж навмисно вказують інше призначення виробів. Наприклад, більшість кастетів, які продаються на теренах інтернету з зазначеним призначенням “глушилка для риби” або “засіб самозахисту”, які надходили на дослідження до НДЕКЦ, визнавалися холодною зброєю з усіма витікаючими наслідками. Тому, з огляду на можливі подальші проблеми з законом, ми радимо громадянам більш прискіпливо підходити до прийняття рішення щодо покупок предметів з підозрілим призначенням в інтернеті.

Відповідь НДЕКЦ: абсолютно ні! По-перше, так званий “кровосток” не виконує тієї ролі, що йому приписують деякі “знавці” холодної зброї, бо цей дол лише зміцнює конструкцію клинка. По-друге, згідно з методикою ця конструктивна особливість клинка не є стовідсотковою ознакою холодної зброї і може зустрічатися й не лише у холодної зброї, як, наприклад, у туристичних ножів. Тому для того, щоб вірно визначитися з категорією ножів, до якої відноситься Ваш, і сміло носити його з собою на рибалку, необхідно провести його криміналістичне дослідження.