Електротехнічна експертиза

Загальна інформація

Електротехнічна експертиза покликана досліджувати електроустановку та/або окремі її елементи, електротехнічні вироби, експлуатаційну й технічну документацію тощо. Електротехнічна експертиза допоможе:

  • встановити причину нещасного випадку, пов’язаного з роботою та експлуатацією електроустановки;
  • встановити джерело запалювання електричної природи, що призвело до виникнення пожежі (при його наявності);
  • встановити причину зміни режиму роботи електроустановки чи її елементів;
  • встановити причини недостовірного обліку електричної енергії;
  • встановити причини нештатного (аварійного) режиму роботи елементів електроустановки;
  • встановити технічні характеристики електротехнічного виробу тощо.

Предметом електротехнічної експертизи є фактичні дані та обставини справи (події, пов’язаної з виникненням, розвитком і наслідками нештатних режимів в електроустановках, стану електроустаткування стосовно його відповідності нормативним вимогам), що встановлюються на підставі спеціальних знань з відповідних напрямків електротехніки.

Завдання електротехнічної експертиз спрямовані на встановлення фактичних даних і обставин справи (події), що належать до її предмета, шляхом дослідження її об’єктів відповідними методами. Завдання поділяються на діагностичні, класифікаційні та ситуаційні. Для конкретної експертизи завдання реалізуються в запитаннях, які поставлені на її вирішення органом (особою), що призначив експертизу, або в порядку експертної ініціативи в межах предмета експертизи.

Необхідно звернути увагу на те, що в переважній більшості випадків дослідження лічильників електричної енергії доцільним є проведення комплексного дослідження: трасологічного та електротехнічного, яке також проводиться у Миколаївському НДЕКЦ.

Запитання для призначення

  • Чи відповідає технічний стан (указати чого саме) нормативним вимогам?
  • Чи існує в (указати в якій ситуації) технічна можливість для споживання електричної енергії без її належного обліку?
  • Чи є у приладі обліку такі зміни кінематичної або електричної схеми, які не передбачені виробником і які впливають на достовірність обліку?
  • Чи підтверджується об’єктивними фактичними даними суттєві обставини порушення правил користування електричною енергією, що викладені у акті (указати якому саме)?
  • Який механізм і які технічні причини виникнення аварійної (нештатної) ситуації, що склалася (указати де і коли)?
  • Чи знаходилась електроустановка, електроприлад або електромережа у справному стані, якщо ні, то які причини несправності?
  • Що представляє собою наданий на дослідження електротехнічний виріб, яке його функціональне призначення? Які технічні характеристики наданого на дослідження електротехнічного виробу?
  • Чи відповідає переріз жил електропроводів проводки струмовому навантаженню?
  • Які характеристики ізоляційного шару електропроводки?
  • Чи суперечив стан електропроводки об’єкта електротехнічним вимогам, якщо так, то якими особливостями цей факт характеризується?
  • Які характеристики пристроїв електрозахисту конкретної ділянки? Чи відповідає характеристика пристрою електрозахисту (плавкого запобіжника, автоматичного вимикача тощо) струмовому навантаженню за даними умовами?
  • Скільки було подано в будівлю (споруду) фаз під напругою згідно з виконавчою схемою і скільки з них було робочих, тобто фактично використовувалося при експлуатації?
  • Яке обладнання повинно було бути підключено до заземлюючого пристрою, і який переріз провідників заземлення та спосіб їх прокладки від обладнання, що захищається, до контуру заземлення передбачається електротехнічними вимогами?
  • При яких обставинах і на якому обладнанні могло відбуватися винесення напруги на корпус і чи не вбачається виникнення явища короткого замикання через це на землю?
  • Чи відповідали нормативним вимогам характеристики апаратів захисту електролінії від струмів короткого замикання на ділянці від трансформаторної підстанції до вводу в будівлю, де сталася пожежа?
  • В якому стані знаходився пристрій блискавкозахисту і чи забезпечував він захист об’єкта, чи не вбачаються ознаки впливу на будівлю (споруду) або ділянку небезпечних факторів атмосферної електрики?
  • Які характерні сліди аварійних явищ мають місце на представлених об’єктах?
  • Від яких аварійних явищ міг захищати ланцюг живлення наявний апарат і чому в його присутності на даній ділянці виникло коротке замикання?
  • Які небезпечні чинники тепловиділення могли виникнути при винесенні напруги на металеві конструкції обладнання?
  • Внаслідок яких ненормальних режимів електропостачання відбувалися надмірні теплові процеси в схемах обладнання телевізора та інших електронних пристроїв, і який зв’язок мають ці процеси з подією?
  • Чим викликано руйнування плавкої вставки запобіжника? Чи є плавка вставка стандартною або нестандартною (саморобною), яка її захисна характеристика?
  • Чи спрацював пристрій електрозахисту при аварійному режимі в електроустановці, якщо ні, то чим це викликано?
  • Які суперечності між станом електроустановки і нормативними вимогами причинно пов’язані з наслідками події?

Перелік питань не є вичерпним.

Порядок призначення

  • Надати до канцелярії НДЕКЦ письмову заяву (або постанову (ухвалу) суду в цивільних та господарських справах) від фізичної або юридичної особи із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові
    (найменування), місця реєстрації/проживання (місцезнаходження) та виду послуги. При необхідності звернутися до НДЕКЦ за консультацією;
  • Отримати рахунок для сплати, відповідно до складності експертизи (дослідження);
  • Здійснити оплату будь-яким зручним шляхом;
  • Підтвердити оплату надавши квитанцію (підтвердженням оплати послуг є платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції);

Оплата

Оплата наданих послуг здійснюється шляхом перерахування замовником коштів через банки, відділення поштового зв’язку, програмно-технічні комплекси самообслуговування або через електронний платіжний засіб у безготівковій формі.

Підтвердженням оплати послуг є платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції.

Контакти

54003, м. Миколаїв, Україна

вул. 1 Воєнна, 2-А

тел.: (0512) 53-11-88

E-mail: nikolaev@dndekc.mvs.gov.ua

Поширені запитання

Відповідь НДЕКЦ: заявник звертається до Миколаївського НДЕКЦ за адресою: м. Миколаїв, вул. 1-ша Воєнна (Акіма), 2-а. Фахівець центру відповідної кваліфікації допоможе скласти заяву на ім’я директора центру. У заяві наводиться перелік питань, які підлягають вирішенню. До заяви додається документ, який необхідно дослідити. Після цього фахівець визначає категорію складності дослідження, а бухгалтерія НДЕКЦ виписує рахунок для оплати послуги. Заявник оплачує послугу згідно виписаного рахунку в будь-якому відділенні банку або через термінал. Квитанція про оплату послуги додається заявником до заяви. Після цього експерт приступає до виконання дослідження.

Відповідь НДЕКЦ: у Миколаївському НДЕКЦ можна замовити дослідження документів на авто. Частіш за все виникає необхідність дослідження таких документів як свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, посвідчення водія, поліс ОСАГО та ін. Порядок замовлення послуги такий самий, як і в інших видах досліджень. Для цього необхідно:

  1. звернутися до НДЕКЦ з заявою на ім’я директора, додавши до неї об’єкт дослідження. Для зручності замовників зразки заяви на замовлення послуг НДЕКЦ розміщені на інтернет-сайті та на інформаційному стенді у вестибюлі НДЕКЦ. Крім того, якщо у замовника виникають труднощі зі складанням заяви (наприклад, не знає, які питання можна поставити на вирішення експертного дослідження) він може звернутися за допомогою до працівників НДЕКЦ відповідної кваліфікації. Консультації зі складання заяви та надання об’єкта надаються замовнику безкоштовно.
  2. отримати рахунок на оплату послуги. У випадках замовлення досліджень перед виписуванням рахунку експерт відповідної кваліфікації визначає складність дослідження, що зумовлює суму, яка зазначається у рахунку. Також в рахунку необхідно зазначити ідентифікаційний номер замовника (РНОКПП), тому бажано мати його при собі;
  3. здійснити оплату послуги і надати до НДЕКЦ документ, що підтверджує оплату (роздрукована квитанція або платіжне доручення з відміткою банку чи відділення поштового зв’язку). При цьому слід врахувати, що здійснити оплату послуг можливо у будь-якому банку, у відділенні поштового зв’язку, через термінал самообслуговування, з використанням мобільного додатку, наприклад, “Приват 24”.
  4. після закінчення дослідження звернутися до НДЕКЦ для отримання результатів дослідження (висновку експертного дослідження). При цьому при собі необхідно мати документ, що посвідчує особу заявника.