Трасологічні дослідження

Об’єктами трасологічного дослідження можуть виступати різноманітні об’єкти, як-то пломби на приладах обліку енергоносіїв, самі прилади обліку енергоносіїв (лічильники газу, електричної енергії, водоміри), запірно-пломбувальні пристрої, якими опломбовуються залізничні товарні вагони, двері складів та сховищ, замки та маса інших об’єктів.

При проведенні трасологічного дослідження вирішуються такі типові питання:

 1. Чи порушена цілісність наданої пломби?
 2. Чи переопломбовувалася надана пломба?
 3. Чи наявні на лічильнику пошкодження? Який характер їх утворення?
 4. Чи відповідає надана пломба представленому зразку?
 5. Чи не залишені відбитки на контактних поверхнях досліджуваної пломби та пломби, що надана в якості порівняльного зразку, матрицями плашок одних і тих самих пломбувальних лещат?
 6. Чи справний та чи працездатний замок?
 7. Чи наявні в наданому замку сторонні предмети (частини ключа, відмичок та ін.)?
 8. Чи відмикався наданий замок сторонніми предметами?
 9. Чи складали єдине ціле частини розділеного об’єкту (наприклад, два фрагменти розписки)?
 10. Чи видалялися номерні позначення на об’єкті?
 11. Який первинний зміст видалених номерних позначень на об’єкті?

Перелік питань, які вирішуються трасологічним дослідження, не є вичерпним, тому при формулюванні питань краще отримати консультацію фахівця, яка надається безкоштовно.

Необхідно звернути увагу на те, що в переважній більшості випадків дослідження лічильників електричної енергії доцільним є проведення комплексного дослідження: трасологічного та електротехнічного, яке також проводиться у Миколаївському НДЕКЦ.

Згідно з Постановою КМУ №1098 2011 року вартість проведення трасологічного дослідження складає:

 • прості дослідження – 506,52 грн. (з ПДВ);
 • дослідження середньої складності – 2250,24 грн. (з ПДВ);
 • складні дослідження – 3553,2 грн. (з ПДВ).

Конкретна сума розраховується експертом після ознайомлення з досліджуваним об’єктом та в залежності від кількості поставлених питань.

Нижче у форматі “питання-відповідь” наводяться відповіді на найбільш поширені питання, що виникають у населення за напрямком трасологічних досліджень:

Відповідь НДЕКЦ: до таких об’єктів відносяться пломби на електролічильниках, газових лічильниках, водомірах; замки; частини єдиного цілого; предмети з видаленими номерними позначеннями та інші.

Відповідь НДЕКЦ: в практиці НДЕКЦ основу даних випадків складають ті, коли при перевірці співробітниками енергопостачальної компанії лічильників, у них виникають сумніви щодо цілісності пломб або їх фальсифікації. У цих випадках фізичні особи повинні знати, що вони мають право за власною ініціативою призначити дослідження пломб на лічильнику, якщо лічильник належить споживачу.

Крім того, необхідність у проведенні дослідження пломб виникає, коли ними опломбовуються вантажі або об’єкти, де зберігаються товарно-матеріальні цінності.

Відповідь НДЕКЦ: трасологічне дослідження пломб проводиться не менш ніж 10 днів та не більше 1 місяця після оплати за послугу. Крім того, згідно з Постановою КМУ №1098 2011 року передбачене термінове (до 10 днів) проведення дослідження за умови подвійної оплати за послугу.

Відповідь НДЕКЦ: так, можливість самостійного призначення трасологічного дослідження у споживача є. Таке дослідження може бути призначене споживачем, коли він придбав лічильник за власні кошти.

У випадках, коли мова йде про газовий лічильник, який був знятий представником постачальної компанії для повірки, і в подальшому викликав сумнів у правильності його роботи через можливе несанкціоноване втручання, споживач може звернутися до постачальної компанії і отримати лічильник, щоб в подальшому замовити його дослідження в НДЕКЦ.

Відповідь НДЕКЦ: у Миколаївському НДЕКЦ проводяться дослідження усіх видів пломб, в тому числі й пломб-наклейок. Питання, що вирішуються трасологічним дослідженням даного виду пломб, у кожному конкретному випадку можуть бути обговорені замовником з фахівцем відповідного профілю.

Відповідь НДЕКЦ: так, Ви можете замовити трасологічне дослідження даного виду пломби. На дослідження необхідно надати зрізану пломбу, якою був опломбований вагон.