Які об'єкти частіш за все досліджуються на замовлення громадян?
Частіш за все об’єктами дослідження на замовлення фізичних осіб є свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, посвідчення водія на предмет встановлення справжності; гладкоствольна вогнепальна зброя (рушниці та карабіни) на предмет встановлення марки та моделі для подальшої реєстрації, пломби на приладах обліку енергоносіїв (електричні, газові лічильники, водоміри) на предмет встановлення слідів переопломбування або порушення цілісності; боргові розписки та договори оренди землі на предмет встановлення виконавця записів та підписів; ножі на предмет віднесення до категорії холодної зброї, гроші на предмет встановлення справжності; органічні розчинники, фарби тощо на предмет виявлення прекурсорів та встановлення їх відсоткового вмісту; спиртовмісні суміші (горілки, спирт тощо) на предмет встановлення їх відповідності вимогам ДСТУ; лакофарбове покриття автотранспорту з метою встановлення факту перефарбування автомобіля; електроустановка і її складові елементи (у тому числі лічильники електричної енергії) та електротехнічні вироби на предмет встановлення відповідності електроустановки вимогам ПУЕ, встановлення її технічних характеристик, виявлення фактів внесення змін в конструкцію лічильників електричної енергії; об’єктів пожеж (автомобілів, будівель, споруд тощо) на предмет встановлення осередку та причини виникнення пожежі.
Крім того, досліджуватися в НДЕКЦ можуть й інші об’єкти – все залежить від конкретної ситуації.
Як громадянину можна замовити послугу в НДЕКЦ з дослідження того чи іншого предмету? Що для цього потрібно?
Замовити послугу з певного виду досліджень може будь-який дієздатний, повнолітній громадянин України, або особа без громадянства або громадянин іншої держави. Для цього необхідно:
- звернутися до НДЕКЦ з заявою на ім’я директора, додавши до неї об’єкт дослідження та в разі необхідності зразки. Для зручності замовників зразки заяви на замовлення послуг НДЕКЦ розміщені на інтернет-сайті та на інформаційному стенді у вестибюлі НДЕКЦ. Крім того, якщо у замовника виникають труднощі зі складанням заяви (наприклад, не знає, які питання можна поставити на вирішення експертного дослідження) він може звернутися за допомогою до працівників НДЕКЦ відповідної кваліфікації. Консультації зі складання заяви та надання об’єктів та зразків надаються замовнику працівниками НДЕКЦ на місці безкоштовно.
- отримати рахунок на оплату послуги (дослідження). У разі звернення з приводу відстрілювання зброї рахунок можна отримати або в канцелярії НДЕКЦ або скачати на інтернет-сайті Миколаївського НДЕКЦ. У випадках замовлення досліджень перед виписуванням рахунку експерт відповідної кваліфікації визначає складність дослідження, що зумовлює суму, яка зазначається у рахунку. Слід звернути увагу, що для виписування рахунку та його оплати замовнику необхідно вказати свій ідентифікаційний номер (РНОКПП);
- здійснити оплату послуги і надати документ, що підтверджує оплату (роздрукована квитанція або платіжне доручення з відміткою банку чи відділення поштового зв’язку). При цьому слід врахувати, що здійснити оплату послуг можливо у будь-якому банку, у відділенні поштового зв’язку, через термінал самообслуговування, з використанням мобільного додатку, наприклад, “Приват 24”.
Як можна дізнатися розцінки НДЕКЦ на проведення того, чи іншого виду досліджень?
Тарифи на проведення досліджень в НДЕКЦ зазначені у Постанові Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1098. При цьому слід врахувати, що в даній Постанові ціни зазначені без врахування податку на додану вартість. Тобто, щоб дізнатися остаточну суму для сплати до суми, вказаної у Постанові, слід додати ще 20%.
Можете навести приклади розцінок на дослідження найбільш поширених об'єктів?
Згідно Постанови Кабінету Міністрів від 26.10.2011 №1098 ціни за послуги, що надаються НДЕКЦ можуть відрізнятися в залежності від терміновості та складності досліджень, яка у свою чергу залежить від кількості поставлених питань, кількості методів дослідження, необхідності використання розхідних матеріалів, інструментальних методів тощо.
Однак узагальнена практика надання платних послуг населенню показує, що частіш за все при дослідженні об’єктів НДЕКЦ виставляються рахунки на наступні суми (з урахуванням ПДВ):
- дослідження свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу або посвідчення водія на предмет встановлення справжності – 1687,68 грн;
- просте дослідження однієї пломби на приладі обліку енергоносіїв або підконтрольному об’єкті – 506,52 грн;
- дослідження однієї одиниці гладкоствольної вогнепальної зброї (рушниці, карабіну) на предмет визначення марки, моделі та року виготовлення – 506,52 грн;
- дослідження підпису у борговій розписці, договорі оренди землі та ін. документах – 2250,24 грн;
- дослідження одного виробу на предмет віднесення до холодної зброї – 253,26 грн.
Чи передбачені пільги при оплаті послуг НДЕКЦ?
На жаль, Постановою Кабінету Міністрів від 26.10.2011 №1098 не передбачена пільгова оплата послуг НДЕКЦ жодній з категорій пільговиків.
Чи може замовник здійснити оплату послуги на місці, наприклад, в бухгалтерії НДЕКЦ?
Ні. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1098 прийняття плати за послуги безпосередньо працівниками НДЕКЦ забороняється.
Чи можна здійснити оплату послуг НДЕКЦ з використанням сучасних телекомунікаційних технологій, наприклад через мобільний додаток "Приват 24"?
Так, здійснити оплату послуг через Мобільний додаток “Приват 24” цілком можливо. Підтвердженням оплати є надана замовником роздрукована квитанції про оплату, за номером якої працівники НДЕКЦ зможуть перевірити факт оплати.
Крім того, можлива оплата послуг НДЕКЦ через програмно-технічні комплекси самообслуговування. У цьому випадку замовнику також необхідно надати НДЕКЦ квитанцію про сплату.
Чи можна отримати в НДЕКЦ послуги в терміновому порядку?
Так. Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1098 передбачена можливість надання послуг НДЕКЦ в терміновому порядку (у строк до 10 днів). Однак обов’язковою умовою надання послуги у строк до 10 днів є подвійна оплата за цю послугу. Тобто в такому випадку замовнику доведеться заплатити у два рази більше.
У чому різниця між висновком експертного дослідження та висновком експерта?
З юридичної точки зору різниця полягає в наступному. Висновок експертного дослідження оформляється за матеріалами звернень юридичних або фізичних осіб. Тобто підставою для його проведення є заява фізичної або юридичної особи. Експертні дослідження не проводяться за матеріалами, які використовуються для підготовки документів у справі про адміністративне правопорушення; перебувають у кримінальному провадженні (досудовому розслідуванні і судовому провадженні). Доцільним є призначення експертного дослідження у випадках, коли справа не має ще судової перспективи або взагалі не буде її мати. Наприклад, Вам необхідно перевірити на справжність свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт) або встановити марку та модель рушниці для подальшої її реєстрації.
Висновок експерта – це процесуальний документ, який має юридичну силу доказу на досудовому слідстві або у суді. Замовити проведення експертизи, результати якої оформляються висновком експерта, доцільно, якщо справа перебуває на судовому розгляді при вирішенні цивільних, господарських суперечок. Наприклад, замовник оскаржує у суді факт підписання ним договору позики з банком. У даному випадку експертиза призначається суддею за клопотанням відповідача-замовника або адвоката.
Які документи необхідно мати при собі замовнику, щоб отримати результати експертних досліджень?
Для отримання висновку експертного дослідження заявнику необхідно пред’явити паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу: паспорт для виїзду за кордон, пенсійне посвідчення, посвідчення водія, посвідчення особи моряка, дипломатичний або службовий паспорт та ін.