Побудова експертно-криміналістичних підрозділів постійно змінювалась, починаючи з науково-технічного відділення при оперативному відділі Управління міліції МВС України (1945-1948 рр.). Згодом створений самостійний науково-технічний відділ (1956-1969 рр.), а у листопаді 1981 р. – Експертно-криміналістичне управління з відповідними підрозділами в територіальних органах, яке надалі перетворилося в науково-дослідний експертно-криміналістичний центр (1999 р).

Історія поліції Миколаєва починається за правління імператора Олександра І, який у 1802 році своїм указом утворив Міністерство внутрішніх справ, до складу якого увійшла Експедиція Спокою та Благочину. Саме так раніше називали імперську поліцію, яка здійснювала охорону громадського порядку в державі. У Миколаєві поліцейське управління було організоване у 1804 році. Згідно царського указу у 1806 році був затверджений перший штат поліції Миколаєва.

За царських часів окремого експертного підрозділу у складі миколаївської поліції не існувало.

18 квітня 1919 року згідно декрету РНК УСРР було створено судово-карний розшук. В місті Миколаєві карний розшук був утворений у червні 1919 року. Одним з його організаторів став нащадок дворян, колишній корнет Восьмого драгунського полку Микола Олександрович Польськой. Функції сучасних спеціалістів при огляді місця події виконували співробітники карного розшуку.

Але розслідування злочнів потребувало більш ефективного застосування досягнень криміналістичної техніки. Тому згодом у міліції було введено посаду дактилоскопа, яку у 20-х роках минулого століття у Миколаївській робітничо-селянській міліції обіймав І.І. Бідел. На жаль через втрату архівних даних у роки Великої вітчизняної війни відомостей про нього не збереглося. Але відомо, що до кола його обов’язків входила дактилоскопічна реєстрація злочинців, встановлення осіб невпізнаних трупів, проведення фотозйомки злочинців, вилучених речей та виготовлення фотознімків, вилучення слідів на місці події, їх дослідження та ін. Він також проводив заняття з оволодіння особовим складом навичками дактилоскопіювання та фотографування.

У цей же час на неатестованій посаді криміналіста карного розшуку працювала Марія Василенко, яка займалася дактилоскопічною реєстрацією злочинців та вела архів, в якому зберігалася інформація про найбільш відомих кримінальних злочинців Миколаєва та губернії.

22 вересня 1937 р., коли було утворено Миколаївську область, до її складу увійшли три міста обласного підпорядкування – Миколаїв, Херсон і Кірово, а також 38 районів, з них 29 – з Одеської області (Аджамський, Баштанський, Березнегуватський, Бериславський, Бобринецький, Варварівський, Великоолександрівський, Витязівський, Володимирівський, Голопристанський, Горностаївський, Єланецький, Єлисаветградківський, Знам’янський, Калініндорфський, Компаніївський, Каховський, Новобузький, Нововоронцовський, Новоодеський, Очаківський, Привільнянський, Скадовський, Снігурівський, Тилігуло-Березанський, Устинівський, Хорлівський, Цюрупинський і Чаплинський), 9 – Дніпропетровської (Олександрійський, Казанківський, Новопразький, ім. Фріца Геккерта, Петрівський, Новотроїцький, Долинський, Великолепетиський, Новгородківський) із загальною чисельністю населення 900 тис. чол. 29 вересня того ж року виникло НКВС по Миколаївській області, а першим начальником Управління міліції УНКВС став капітан міліції А.М.Кузьменко.

Тоді старшим дактилоскопом Миколаївського міськвідділу працював молодший лейтенант міліції Дмитро Євгенович Берловський.

Д.Є. Берловський народився у родині робітників одного з миколаївських суднобудівних заводів у 1901 році. У 1920 році вступив до лав Робітничо-селянської червоної армії, де служив у піхотному полку. У 1923 році після проходження курсів був прийнятий на роботу до Миколаївської міліції, де служив спочатку на посаді дактилоскопа, потім – старшого дактилоскопа, після цього до 1941 року обіймав посаду завідувача реєстраційного бюро. З початком війни був направлений на фронт. Подальша доля Д.В. Берловського невідома.

Сучасне становлення експертної служби розпочалося в післявоєнний період, коли перші випускники Вищих офіцерських шкіл МВС СРСР були направлені в ОВС України.

У 1946 році Шульга М. М. вступає до Московської вищої офіцерської школи МВС СРСР на факультет по підготовці експертів – криміналістів, який у подальшому він закінчив з особливою відзнакою. По закінченню даного навчального закладу йому відразу було запропоновано посаду начальника науково – технічного відділення Миколаївської області, яку він займає з 1948 року. На той час штат експертного відділення Миколаївської області складався із двох осіб: кваліфікований експерт –криміналіст-Шульга Микола Миколайович та спеціаліст – фотограф – Кричевский Михайло Борисович. Разом із начальником карного розшуку Миколаївської області Односумовим П.А. спеціалісти експертного відділення здійснювали огляди всіх резонансних злочинів, які були скоєнні на території області.

У 1958 році на стажування до експертного відділення прийшла випускниця Московського Державного університету Зайцева Олександра Федорівна, яка оволодівши системою знань про закономірності формування, функціонування та зміни письмово-рухового комплексу навичок, згодом, під керівництвом Шульги М.М., почала проводити почеркознавчі дослідження.

У 1960 році Шульзі М.М. було запропоновано посаду начальника науково – технічного експертного відділення Ворошиловградськоїобласті. Через рік міністерським наказом Шульга М.М. був направлений до м. Одеси, отримавши призначення на посаду начальника експертної служби Одеської області, яку він обіймав до 1984року.

На сьогоднішній день Шульга Микола Миколайович, маючи звання професора, займається викладацькою діяльністю в Одеському державному університеті ім. І.Мечнікова продовжує передавати свій досвід молодому поколінню, є автором багатьох наукових робіт, статей, підручників.

Побудова експертно-криміналістичних підрозділів постійно змінювалась, починаючи з науково-технічного відділення при оперативному відділі Управління міліції МВС України (1945-1948 рр.). Згодом створений самостійний науково-технічний відділ (1956-1969 рр.), а у листопаді 1981 р. – Експертно-криміналістичне управління з відповідними підрозділами в територіальних органах, яке надалі перетворилося в науково-дослідний експертно-криміналістичний центр (1999 р.).

Важливу роль у своєчасному розкритті злочинів відігравали працівники експертно-криміналістичного напрямку. На початку 1960-х рр. науково-технічну групу Управління по охороні громадського порядку Миколаївського облвиконкому очолював А.І.Чурсін, під проводом якого працювали Ігор Вікторович Недосєка, А.В.Якубовський. Як пригадував І.В.Недосєка, він розпочав свою діяльність в правоохоронних органах у 1958 р., а в 1962 р. його направили на роботу експертом-криміналістом. Робота була непростою: доводилося часто виїжджати на місця скоєння злочинів у складі оперативної групи. незважаючи на пору року та погодні умови. Він підтверджував, що навантаження експертів-криміналістів було колосальним: щомісяця доводилося виконувати до 30 експертиз, працюючи по 11-12 годин на добу.

 

У той час у своїй роботі експерти-криміналісти користувалися сучасною технікою, зокрема, мікроскоп „МИС” (для проведення балістичної та інших видів експертиз), УФО (ультрафіолетовий освітлювач), „С-64” (для макрозйомки), УЛАРУС (універсальну лабораторну репродукційну установку зі спеціальними оптичними освітлювачами, котрі дозволяли виконувати фотозйомки у різних режимах освітлення).

Пізніше, коли було утворено відділення оперативної техніки та зв’язку, а його начальником став В.Д.Демченко, там працювали І.В.Недосєка, С.І.Кардонець, вільнонаймані працівники правоохоронних органів А.Ф.Пономаренко, І.А.Сєдова, А.С.Степаненко, Л.М.Винник, технічні працівники Д.Н.Белозьоров, Є.А.Місевич, В.Мазан та ін. Тільки у 1964 р. було вперше застосовано хімічні пастки на місці крадіжки неподалік продовольчого магазинчика у районі Інгульського мосту. Невдовзі було знайдено злодія, котрий ніяк не міг відмиті фарбу на руках.

 

У 1962 році після закінчення Одеської спецшколи міліції, експертом в НТГ УОГП Миколаївського облвиконкому був направлений для подальшого проходження служби лейтенант міліції Воронцов Володимир Дмитрович, який став легендою експертної служби області.

У ті роки закупається спеціальна та криміналістична техніка, зокрема придбаний «Уларус», новий фотозбільшувач, фотоапарати, а також розхідні матеріали: фотопапір, фіксаж тощо. Комплектуються валізи криміналістів.

Експертом-криміналістом у Березнегуватському РВ на початку 1960-х рр. працював Віктор Дмитрович Костирко, котрий завжди діяв оперативно та професійно. Відомий факт, як одного разу він, вивчивши декілька сотень дактилоскопічних карт, визначив особу підозрюваних з числа банди, відомої організацією грабежів на території нового району. Як свідчить Є.П.Односумов, рівень розкриття злочинів на території Березнегуватського району у 1960-х рр. коливався на рівні 97-98 %. Після роботи у Березнегуватському РВ, Костирко довгий час працював у м. Миколаєві.

Найбільш тісним було співробітництво експертів-криміналістів з представниками слідчого апарату міліції.

Слідчі підрозділи у складі міліції Миколаївщини з’явилися лише після 1963 року. До цього періоду вони існували лише у прокуратурі. Слідчі прокуратури Миколаївської області більшість експертиз призначали до Одеського інституту судових експертиз, оскільки у Миколаївській області експертизи не проводилися. Після вирішення кадрового питання експертизи стали проводити і в Миколаєві.

У 1981 році створена перша територіальна криміналістична лабораторія у м. Вознесенську (Пилип В.В.), у 1984 році подібна лабораторія створена у Корабельному районі м. Миколаєва (Коновалов В.В.).

Багато уваги начальником ЕКВ УВС полковником міліції Воронцовим В.Д. приділялося вихованню молодих співробітників, підвищенню рівня їх кваліфікації. В ЕКВ регулярно проводилися навчання молодих співробітників. Крім того, у цей період значно укріплюється матеріально-технічна база підрозділу, обладнується фотолабораторія, відбувається перехід на комп’ютерне обладнання, у підвалі УВС розпочинається обладнання приміщення ядерно-фізичної лабораторії, ЕКВ отримує новий кулеуловлювач ПУ-ІМ, порівняльний мікроскоп МС-1 тощо. На роботу до НДЕКЦ приходять нові кваліфіковані кадри – випускники Волгоградської Вищої Слідчої школи МВС СРСР.

У цей період, окрім, традиційних криміналістичних досліджень, в ЕКВ проводяться дослідження наркотичних речовин, ядерно-фізичні дослідження.

У 1993 році в Миколаївському міському Управлінні внутрішніх справ було створено структурний підрозділ – експертно-криміналістичний відділ, що розташовувався по вул. Шевченко, 71, і обслуговував місто Миколаїв. Начальником даного відділу тривалий час був капітан міліції Коновалов Володимир Васильович – випускник Волгоградської вищої слідчої школи МВС СРСР, мав 7 допусків за всіма криміналістичними напрямками досліджень.

До 1993 року Експертно-криміналістичний відділ розташовувався в центрі міста на перехресті вул. Шевченко та вул. Декабристів у будівлі СУ УВС Миколаївської області. З 1993 року по 2000 рік Експертно-криміналістичний відділ УВС Миколаївської області розміщувався на 4-му поверсі адміністративної будівлі УМВС за адресою: м. Миколаїв, вул. Декабристів, 5. В цей період начальниками експертного відділу були полковник міліції Воронцов Володимир Дмитрович (1982-1994), Лук’яненко Вадим Петрович (1994-1998) та Козлов Федір Михайлович (1998-2001).

У 1994 році з приходом на посаду начальника ЕКВ Лук’яненка Вадима Петровича укріплюється матеріально-технічна база підрозділу: ядерно-фізична лабораторія отримує новий прилад, розпочинається обладнання кімнати для відстрілу вогнепальної зброї згідно усіх вимог безпеки.

З 1994 року в ЕКВ починають формуватися інформаційно-довідкова колекція холодної зброї (відповідальний Іванов В.О.) та інформаційно-довідкова колекція вогнепальної зброї (відповідальний Бондар Ю.В.).

У грудні 1997 року створюється вибухотехнічна служба при ЕКВ УМВС. Розпочинається підбір кадрів для заміщення вакантних посад.

Розширюється штат відділення спеціальних досліджень. З 1996 року новим напрямком роботи відділення стає дослідження харчових продуктів, в тому числі й спиртовмісних рідин.

В цей час створюються нові актуальні напрямки дослідження: пожежно-технічні та комплексні дослідження транспортних засобів.

У 1998 році було створено групу комплексних досліджень транспортних засобів ЕКВ ММУ, яке очолив капітан міліції Барановський Володимир Федорович. У групі працювали експерт майор міліції Петрук Микола Васильович та капітан міліції Журавель Володимир Петрович. В цей період ЕКВ мав на балансі автомобілі ЛУАЗ та РАФ.

В підвальному приміщенні адмінбудівлі УМВС розташовувалася ядерно-фізична лабораторія та кімната для проведення контрольного відстрілу зброї.

Першим начальником НДЕКЦ при УМВС України в Миколаївській області був підполковник міліції Козлов Федір Михайлович, його заступниками – підполковник міліції Коновалов Володимир Васильович та майор міліції Торхов Олексій Валентинович, помічником по кадрам – капітан міліції Коваленко Валентина Петрівна, першим начальником відділу криміналістичних експертиз – підполковник міліції Кіян Тетяна Миколаївна, начальником відділу спеціальних видів досліджень – капітан міліції Венгрус Віталій Васильович, начальником вибухотехнічного відділу – капітан міліції Ахатов Булат Вахітович. Криміналістичний центр розташовувався спочатку на 4-му поверсі адмінбудівлі УМВС, а з 2000 року центру була виділена окрема будівля за адресою: м. Миколаїв, вул. Знаменська, 6.

У цей період розвиваються нові напрямки досліджень: з 2000 року в НДЕКЦ проводяться судово-бухгалтерські та будівельно-технічні дослідження, а також дослідження вибухових речовин та слідів продуктів пострілу.

Налагоджується співробітництво НДЕКЦ з миколаївською НВФ «Спектр» щодо створення приладу перевірки дійсності документів. На основі пропозицій НДЕКЦ спеціалістами НВФ «Спектр» розроблено кілька версій приладів. Одна з версій «Спектр-ВидеоМ» подарована НДЕКЦ і успішно використовувалася протягом кількох років експертами-криміналістами при проведенні досліджень.

За замовленням НДЕКЦ миколаївським заводом «Ніконд» виготовлено партію приладів електролітичної обробки «ИТС-2У», що використовувалися спеціалістами з комплексного дослідження транспортних засобів для виявлення змінених номерів вузлів та агрегатів.

З 2000 року за ядерно-фізичною лабораторією закріплюється автомобіль «ВАЗ-2105». У 2001 році в НДЕКЦ з’являється пересувна криміналістична лабораторія, обладнана на базі автомобілю ГАЗ-2705. Розширюється автопарк та штат експертної служби. Встановлюється автоматизована дактилоскопічна система «Декса».

У листопаді 2001 року начальником НДЕКЦ став полковник міліції Бондар Юрій Васильович.

У цей період новим напрямком роботи НДЕКЦ стає проведення судово-бухгалтерських експертиз та досліджень. Працівники базової ядерно-фізичної лабораторії приймають участь у оперативно-розшукових заходах на території інших областей півдня України.

У травні 2002 року на баланс НДЕКЦ при УМВС України в Миколаївській області з метою її подальшої реконструкції під «Лабораторний корпус» було передано колишню клуб-їдальню, розташовану на території колишньої військової частини. Відділ криміналістичних експертиз, відділ дослідження матеріалів речовин та виробів і медико-біологічної експертизи, група по роботі з персоналом, канцелярія, фінансова частина та керівництво НДЕКЦ тимчасово розмістились у приміщенні будівлі Окремого батальйону патрульно-постової служби міліції (колишній спортивний зал), в м. Миколаєві по вул. Акіма, 2-а. Розпочалося будівництво нового лабораторного корпусу.

У 2002 році на базі НДЕКЦ при УМВС України в Миколаївській області був проведений всеукраїнський семінар: «Почеркознавча експертиза. Проблеми та шляхи їх вирішення».

У серпні 2002 року начальником НДЕКЦ при УМВС України в Миколаївській області став майор міліції Ваколюк Сергій Миколайович.

Наприкінці 2002 року ОБ ППСМ залишив своє колишнє приміщення і там повністю розмістився НДЕКЦ. Цей період характеризується активним будівництвом нового лабораторного корпусу та розчищенням прилеглої території. Добудовується ще один поверх і лабораторний корпус стає триповерховим. Прибудовується приміщення вестибюлю та чергової частини, кімнати для відстрілу зброї, відбувається перепланування приміщень всередині. Особовий склад НДЕКЦ паралельно з виконанням своїх функціональних обов’язків приймає активну участь у проведенні будівельних робіт з реконструкції будівлі. Зносяться старі підсобні приміщення, перед фасадом корпусу розбивається велика клумба, зліва від будівлі висаджується сад з фруктових дерев. Реставруються бокси для автотранспорту. На початку 2006 року основні будівельні роботи завершились і особовий склад НДЕКЦ перемістився у нову триповерхову будівлю, відкриття якої проводив 27.05.2006 року Міністр внутрішніх справ України Луценко Ю.В.

Навесні 2006 року в м. Миколаєві по вул. Знаменській, 6 на місці, де раніше розташовувався НДЕКЦ, розпочалося будівництво сучасної ядерно-фізичної лабораторії, яку вводять в експлуатацію вже восени 2006 року. Старі приміщення ядерно-фізичної лабораторії та кімнати для відстрілу зброї, що знаходилися в підвалі УМВС передані на баланс інших служб. НДЕКЦ закупає нове обладнання для проведення експертиз: наприкінці 2004 року – газовий хроматограф «Кристал-2000М», в листопаді 2005 року – прилад для контролю справжності документів «Регула-405М», твердомір ТД-32; у 2006 році – хроматограф з массселективним детектором (на той час 2-й на Україні), вимірювач бойових характеристик «ИБХ-731», кутомір та ін. Періодично проводиться оновлення комп’ютерного обладнання.

Запроваджується практика регулярного проведення занять на різні теми з працівниками карного розшуку, Управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків, дільничними інспекторами міліції, працівниками органів дізнання, а також із іншими правоохоронним органами та колективами підприємств та установ Миколаївщини.

У 2002 році провідний спеціаліст НДЕКЦ області Скрипко Г.О. підтверджує свій допуск на право самостійного проведення досліджень волокнистих матеріалів вже у системі експертних установ МВС України. До речі, сам допуск був отриманий нею ще у 1980 році після складання іспиту в системі Міністерства юстиції СРСР. А вже на початку 2009 року Скрипко Г.А., успішно захистивши наукову працю з цього напрямку, отримує звання кандидат технічних наук.

У жовтні 2002 року НДЕКЦ переходить на більш сучасну автоматизовану дактилоскопічну ідентифікаційну систему «Сонда Лайт».

У 2003 році на базі автомобілю «Фольксваген Транспортер» в НДЕКЦ обладнується пересувна криміналістична лабораторія, а у 2006 році на базі автомобілю «ВАЗ-2104» – пересувна автотехнічна лабораторія. У 2005 році ядерно-фізична лабораторія оснащується новим автомобілем «ВАЗ-2107». Оновлюється автопарк експертної служби області.

Також з 2003 року в НДЕКЦ розвиваються нові напрямки досліджень – медико-імунологічні, з 2004 року – товарознавчі, дослідження технічного стану транспортних засобів, дослідження лакофарбових покриттів, дослідження паливно-мастильних матеріалів, а з 2005 року – обставин та механізму ДТП, транспортно-трасологічні, компютерно-технічні, дослідження у сфері захисту прав інтелектуальної власності.

З 2004 року в НДЕКЦ при УМВС України в Миколаївській області починають проводитися трасологічні дослідження пломб, якими опломбовуються прилади обліку. Замовниками досліджень є не тільки ЕК ВАТ «Миколаївобленерго», а й населення області, суди Луганської, Херсонської та Одеської областей. Паралельно в НДЕКЦ області з травня 2006 року проводяться електротехнічні дослідження. До речі, цей вид досліджень в межах експертної служби МВС України проводиться лише в НДЕКЦ Миколаївської області.

У 2005 році на базі НДЕКЦ області проводиться всеукраїнський семінар експертів з НДЕКЦ різних областей: «Комплексне дослідження транспортних засобів та документів, що їх супроводжують».

У 2006 роках працівники НДЕКЦ області отримують право самостійного проведення мистецтвознавчих експертиз та проведення оцінки об’єктів матеріальних форм за напрямком «оцінки нерухомих речей (нерухомого майна, нерухомості), у т.ч. експертна грошова оцінка земельних ділянок. В цьому ж році починають проводитися одорологічні дослідження та дослідження матеріалів документів. Укріплюється матеріально-технічна база для проведення цих видів досліджень.

З 2007 року в НДЕКЦ області проводяться дослідження волосся, а з 2008 року – дослідження сильнодіючих та отруйних речовин.

До 152 одиниць збільшується обсяг інформаційно-довідкової колекції вогнепальної зброї, формується інформаційно-довідкова колекція сектору комп’ютерно-технічних досліджень. Освоюються новітні методи виявлення слідів рук, в тому числі й в польових умовах.

22.11.2007 року на базі НДЕКЦ при УМВС України в Миколаївській області проводиться семінар-нарада працівників Експертної служби України на тему: «Актуальні проблеми досліджень у сфері захисту авторських прав».

Також на базі НДЕКЦ при УМВС України в Миколаївській області проведений семінар-нарада з підведення підсумків роботи Експертної служби МВС України за 9-ть місяців 2007 року.

В період з 2005 по 2006 рік проходить атестація лабораторій НДЕКЦ на проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду. У 2007 році в НДЕКЦ запроваджується система управління якістю.

У 2007 році за благословенням архієпископа Миколаївського та Вознесенського Пітірима на території НДЕКЦ закладається фундамент каплиці Святого Іоана-Воїна, а у 2007 році на території НДЕКЦ розпочинається будівництво стадіону.

У цей період кожного року до дня створення служби проводиться День відчинених дверей, конкурс дитячого малюнку «Експертна служба очима дітей» та спортивні змагання «Веселі старти». Також проводяться театралізовані новорічні ранки.

Вирішуються проблеми соціального захисту працівників служби. У 2007 році на території НДЕКЦ облаштовується місце для стоянки автотранспорту співробітників. З 2008 року в НДЕКЦ починає працювати їдальня, де працівники можуть пообідати гарячими домашніми стравами.

Багато уваги приділяється пенсіонерам експертної служби області. Часто організуються їх зустрічі з молодими співробітниками НДЕКЦ. Крім того, в НДЕКЦ запроваджено щорічне відзначення Дня ветерана.

У липні 2008 року в НДЕКЦ організується профспілка атестованих працівників, яка допомагає у проведенні свята служби, новорічних дитячих ранків та інших заходів.

На сьогоднішній день в НДЕКЦ проводяться 32 види досліджень.

Злочинів, на місці скоєння яких не лишалося б слідів, не існує. Це ідеологічний стрижень діяльності криміналістів, їхня цехова програма-максимум, яку вони фактично більше ніж століття, відтоді, коли експертні дослідження почали використовуватися для встановлення злочинців, підтверджують за допомогою новітніх досягнень науки. Нині сучасну, ефективну правоохоронну структуру неможливо уявити без добре оснащених знаннями і технікою фахівців експертної служби. Причому їхня роль у формуванні доказової бази перманентно зростає і на сьогоднішній день працівники НДЕКЦ при УМВС України в Миколаївській області знаходяться, так би мовити, на передовій у боротьбі зі злочинністю.