Будівельно-технічна експертиза

Загальна інформація

Метою призначення судової будівельно-технічної експертизи є: 

встановлення факту відповідності (невідповідності) збудованої або реконструйованої будівлі проекту і вимогам будівельних норм і правил; визначення вартості різного роду будівельних робіт (спорудження будівель, їх переобладнання, ремонт, благоустрій території тощо); встановлення відповідності (невідповідності) проектно-кошторисної документації вимогам будівельних норм і правил та інших державних стандартів з питань будівництва; встановлення правильності (неправильності) складання державної звітності при виконанні будівельних робіт; визначення групи капітальності, категорії складності, ступеня вогнестійкості будівель і споруд і ступеня будівельної готовності незавершених будівництвом об’єктів; визначення вартості будівельних робіт, пов’язаних з переобладнанням, усуненням наслідків залиття, пожежі, стихійного лиха, механічного впливу тощо; визначення можливості й розробка варіантів розподілу будинків і надвірних будівель відповідно до ідеальних часток кожного зі співвласників з підготовкою у необхідних випадках пропозицій щодо переобладнання об’єктів, залишення їх частин у спільній власності, а також визначення грошової компенсації власнику, частка якого в натурі після поділу стала меншою за ідеальну; розробка варіантів порядку користування земельною ділянкою, на якій розташовані будівлі, що належать декільком громадянам на правах спільної власності; визначення технічного стану будівель, споруд, інженерного обладнання (відсоток зносу, придатність до експлуатації, необхідність ремонту, наявність відкритих і прихованих дефектів, фактори, які їх спричинили, тощо).

Будівельно-технічна експертиза вирішує наступні завдання:
  • встановлення факту відповідності (невідповідності) збудованої або реконструйованої будівлі проекту і вимогам Державних будівельних норм України або будівельних норм і правил (далі — ДБН, БНіП,);
  • визначення вартості різного роду будівельних робіт (спорудження будівель, їх переобладнання, ремонт, благоустрій території тощо); встановлення відповідності проектно-кошторисної документації вимогам ДБН (БНіП) та інших державних стандартів з питань будівництва;
  • встановлення правильності складання державної звітності про виконання будівельних робіт;
  • розробка варіантів поділу будинків і надвірних будівель відповідно до ідеальних часток кожного зі співвласників з підготуванням у необхідних випадках пропозицій щодо переобладнання об`єктів, залишення їх частин у спільній власності, а також визначення грошової компенсації власнику, частка якого в натурі після поділу стала меншою за ідеальну;

Запитання для призначення

  • Чи відповідає розроблена проектно-кошторисна документація вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва (ДБН, СНиП тощо)? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності?
  • Чи відповідають виконані будівельні роботи проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?
  • Чи відповідають об’єкти (будівлі, споруди тощо) проектно-технічній документації на їх будівництво (ремонт, реконструкцію) та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва (містобудівним, протипожежним, санітарно-гігієнічним тощо)? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?
  • Чи відповідають виконані будівельні роботи (або окремі елементи об’єктів нерухомого майна, конструкції, вироби, матеріали тощо) проектно-технічній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва (ДБН, СНиП, стандартам, технічним умовам тощо)? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?
  • Який перелік та об’єми фактично виконаних будівельних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції)?
  • Яка вартість фактично виконаних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції) об’єктів?
  • Чи відповідають обсяги та вартість фактично виконаних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції) об’єктів обсягам та вартості, визначеним проектно-кошторисною або звітною документацією?
  • Чи відповідає звітна документація (форми КБ-2в, КБ-3 тощо) з будівництва (ремонту, реконструкції) за порядком складання і наведеними розрахунками вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності?
  • До якого виду робіт (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт тощо) належать фактично виконані будівельні роботи на об’єкті?
  • Чи є об’єкт (результат виконання робіт) нерухомим майном?
  • Який ступінь будівельної готовності незавершеного будівництвом об’єкта?
  • Яка група капітальності (категорія складності, ступінь вогнестійкості) об’єкта?
  • Який технічний стан (ступінь фізичного зношення) об’єкта нерухомого майна (будівлі, споруди тощо)?
  • Чи є об’єкт нерухомого майна (будівля, споруда) аварійним?
  • Які пошкодження об’єкта (будівлі, квартири, приміщення, оздоблення тощо) виникли внаслідок залиття, пожежі, стихійного лиха, механічного впливу, просідання ґрунту на підроблюваних територіях тощо?
  • Яка технічна причина пошкоджень та руйнувань об’єкта нерухомого майна (елементів, конструкцій, інженерних мереж тощо)?
  • Яка вартість ремонтно-будівельних робіт (розмір завданої матеріальної шкоди), проведення яких необхідне для усунення пошкоджень унаслідок залиття, пожежі, стихійного лиха, механічного впливу, просідання ґрунту на підроблюваних територіях тощо?
  • Яке функціональне призначення приміщень? Чи належать приміщення будинку до нежитлових (допоміжних)?
  • Чи є технічна можливість відповідно до вимог нормативно-правових актів у галузі будівництва розділити (виділити частку) об’єкт нерухомого майна відповідно до часток співвласників (вказати частки)?
  • Які варіанти розподілу (виділення частки) об’єкта нерухомого майна можливо визначити відповідно до часток співвласників (вказати частки) та вимог нормативно-правових актів?
  • Чи належить будівля за архітектурним вирішенням (стилем) до категорії культових споруд: храмів, церковних споруд? (Зазначене питання може вирішуватись шляхом проведення комплексної експертизи із залученням відповідних фахівців.).

Перелік питань не є вичерпним.

Порядок призначення

  • Надати до канцелярії НДЕКЦ письмову заяву (або постанову (ухвалу) суду в цивільних та господарських справах) від фізичної або юридичної особи із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові
    (найменування), місця реєстрації/проживання (місцезнаходження) та виду послуги. При необхідності звернутися до НДЕКЦ за консультацією;
  • Отримати рахунок для сплати, відповідно до складності експертизи (дослідження);
  • Здійснити оплату будь-яким зручним шляхом;
  • Підтвердити оплату надавши квитанцію (підтвердженням оплати послуг є платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції);

Оплата

Оплата наданих послуг здійснюється шляхом перерахування замовником коштів через банки, відділення поштового зв’язку, програмно-технічні комплекси самообслуговування або через електронний платіжний засіб у безготівковій формі.

Підтвердженням оплати послуг є платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції.

Контакти

54003, м. Миколаїв, Україна

вул. 1 Воєнна, 2-А

тел.: (0512) 53-11-88

E-mail: nikolaev@dndekc.mvs.gov.ua

Поширені запитання

Відповідь НДЕКЦ: заявник звертається до Миколаївського НДЕКЦ за адресою: м. Миколаїв, вул. 1-ша Воєнна (Акіма), 2-а. Фахівець центру відповідної кваліфікації допоможе скласти заяву на ім’я директора центру. У заяві наводиться перелік питань, які підлягають вирішенню. До заяви додається документ, який необхідно дослідити. Після цього фахівець визначає категорію складності дослідження, а бухгалтерія НДЕКЦ виписує рахунок для оплати послуги. Заявник оплачує послугу згідно виписаного рахунку в будь-якому відділенні банку або через термінал. Квитанція про оплату послуги додається заявником до заяви. Після цього експерт приступає до виконання дослідження.

Відповідь НДЕКЦ: у Миколаївському НДЕКЦ можна замовити дослідження документів на авто. Частіш за все виникає необхідність дослідження таких документів як свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, посвідчення водія, поліс ОСАГО та ін. Порядок замовлення послуги такий самий, як і в інших видах досліджень. Для цього необхідно:

  1. звернутися до НДЕКЦ з заявою на ім’я директора, додавши до неї об’єкт дослідження. Для зручності замовників зразки заяви на замовлення послуг НДЕКЦ розміщені на інтернет-сайті та на інформаційному стенді у вестибюлі НДЕКЦ. Крім того, якщо у замовника виникають труднощі зі складанням заяви (наприклад, не знає, які питання можна поставити на вирішення експертного дослідження) він може звернутися за допомогою до працівників НДЕКЦ відповідної кваліфікації. Консультації зі складання заяви та надання об’єкта надаються замовнику безкоштовно.
  2. отримати рахунок на оплату послуги. У випадках замовлення досліджень перед виписуванням рахунку експерт відповідної кваліфікації визначає складність дослідження, що зумовлює суму, яка зазначається у рахунку. Також в рахунку необхідно зазначити ідентифікаційний номер замовника (РНОКПП), тому бажано мати його при собі;
  3. здійснити оплату послуги і надати до НДЕКЦ документ, що підтверджує оплату (роздрукована квитанція або платіжне доручення з відміткою банку чи відділення поштового зв’язку). При цьому слід врахувати, що здійснити оплату послуг можливо у будь-якому банку, у відділенні поштового зв’язку, через термінал самообслуговування, з використанням мобільного додатку, наприклад, “Приват 24”.
  4. після закінчення дослідження звернутися до НДЕКЦ для отримання результатів дослідження (висновку експертного дослідження). При цьому при собі необхідно мати документ, що посвідчує особу заявника.