Комп'ютерно-технічні дослідження

Загальна інформація

Комп’ютерно-технічна експертиза – це дослідження технічних властивостей цифрового обладнання (комп’ютерів, накопичувачів інформації, мобільних телефонів тощо) та програмного забезпечення з метою отримання фактичних даних, що відносяться до обставин скоєного злочину або предмету цивільного позову. Експертиза дозволяє виявити істотні ознаки злочину (інциденту) і створити цілісну доказову базу шляхом дослідження інформації.

Завданнями, що вирішуються в рамках проведення комп’ютерно-технічної експертизи є:

  • встановлення виду (типу, марки), властивостей апаратного засобу, а також його технічних і функціональних характеристик;
  • встановлення фактичного стану і справності апаратного засобу;
  • виявлення і дослідження функціональних властивостей, а також налаштувань програмного забезпечення, часу його інсталяції;
  • виявлення потрібної інформації, встановлення її властивостей та виду відображення в комп’ютерній системі;
  • відновлення видаленої та зашифрованої інформації на різного виду носіях;
  • виявлення ознак діяльності шкідливого програмного забезпечення;
  • виявлення слідів активності в мережі Інтернет, змісту електронного листування, історії обміну повідомленнями у програмах для спілкування та інше.

Об’єктами комп’ютерно-технічної експертизи є як апаратні засоби (системні блоки комп’ютерів та їх комплектуючі, сервери, ноутбуки, жорсткі диски, флеш-накопичувачі, модеми, маршрутизатори та ін.), так і програмні продукти (комп’ютерні програми, бази даних тощо).

Запитання для призначення

  • Чи в робочому стані знаходиться наданий на дослідження об’єкт?
  • Чи містяться на наданому на дослідження об’єкті документи в яких міститься інформації за критеріями пошуку: /зазначити критерії пошуку через кому/.
  • Які атрибути (час редагування, створення, видалення тощо) файлів, що містять інформацію стосовно (зазначити зміст)?
  • Чи містить накопичувач інформації досліджуваного комп’ютера певне (зазначити, яке саме – встановлене, не встановлене) програмне забезпечення?
  • Чи можливо виконання певних дій за допомогою даного програмного продукту (при наявності технічної документації)?
  • Чи можливе вирішення певного завдання за допомогою даного програмного продукту (при наявності технічної документації)?
  • Чи реалізовані у даному програмному продукті функції, передбачені технічним завданням на його розробку (при наявності технічної документації)?

Порядок призначення

  • Надати до канцелярії НДЕКЦ письмову заяву (або постанову (ухвалу) суду в цивільних та господарських справах) від фізичної або юридичної особи із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові
    (найменування), місця реєстрації/проживання (місцезнаходження) та виду послуги. При необхідності звернутися до НДЕКЦ за консультацією;
  • Отримати рахунок для сплати, відповідно до складності експертизи (дослідження);
  • Здійснити оплату будь-яким зручним шляхом;
  • Підтвердити оплату надавши квитанцію (підтвердженням оплати послуг є платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції);

Оплата

Оплата наданих послуг здійснюється шляхом перерахування замовником коштів через банки, відділення поштового зв’язку, програмно-технічні комплекси самообслуговування або через електронний платіжний засіб у безготівковій формі.

Підтвердженням оплати послуг є платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції.

Контакти

54003, м. Миколаїв, Україна

вул. 1 Воєнна, 2-А

тел.: (0512) 53-11-88

E-mail: nikolaev@dndekc.mvs.gov.ua

Поширені запитання

Відповідь НДЕКЦ: заявник звертається до Миколаївського НДЕКЦ за адресою: м. Миколаїв, вул. 1-ша Воєнна (Акіма), 2-а. Фахівець центру відповідної кваліфікації допоможе скласти заяву на ім’я директора центру. У заяві наводиться перелік питань, які підлягають вирішенню. До заяви додається документ, який необхідно дослідити. Після цього фахівець визначає категорію складності дослідження, а бухгалтерія НДЕКЦ виписує рахунок для оплати послуги. Заявник оплачує послугу згідно виписаного рахунку в будь-якому відділенні банку або через термінал. Квитанція про оплату послуги додається заявником до заяви. Після цього експерт приступає до виконання дослідження.

Відповідь НДЕКЦ: у Миколаївському НДЕКЦ можна замовити дослідження документів на авто. Частіш за все виникає необхідність дослідження таких документів як свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, посвідчення водія, поліс ОСАГО та ін. Порядок замовлення послуги такий самий, як і в інших видах досліджень. Для цього необхідно:

  1. звернутися до НДЕКЦ з заявою на ім’я директора, додавши до неї об’єкт дослідження. Для зручності замовників зразки заяви на замовлення послуг НДЕКЦ розміщені на інтернет-сайті та на інформаційному стенді у вестибюлі НДЕКЦ. Крім того, якщо у замовника виникають труднощі зі складанням заяви (наприклад, не знає, які питання можна поставити на вирішення експертного дослідження) він може звернутися за допомогою до працівників НДЕКЦ відповідної кваліфікації. Консультації зі складання заяви та надання об’єкта надаються замовнику безкоштовно.
  2. отримати рахунок на оплату послуги. У випадках замовлення досліджень перед виписуванням рахунку експерт відповідної кваліфікації визначає складність дослідження, що зумовлює суму, яка зазначається у рахунку. Також в рахунку необхідно зазначити ідентифікаційний номер замовника (РНОКПП), тому бажано мати його при собі;
  3. здійснити оплату послуги і надати до НДЕКЦ документ, що підтверджує оплату (роздрукована квитанція або платіжне доручення з відміткою банку чи відділення поштового зв’язку). При цьому слід врахувати, що здійснити оплату послуг можливо у будь-якому банку, у відділенні поштового зв’язку, через термінал самообслуговування, з використанням мобільного додатку, наприклад, “Приват 24”.
  4. після закінчення дослідження звернутися до НДЕКЦ для отримання результатів дослідження (висновку експертного дослідження). При цьому при собі необхідно мати документ, що посвідчує особу заявника.